Jak správně pečovat o mikešky

Vloženo:1.5.2012 | Zobrazeno:5204x

Protože mikešky nejsou obyčejné ponožky, ale jedná se o luxusní ponožky s krajkou, je potřeba o ně také náležitě pečovat, aby vydržely na vašich nohou déle než jen jedno nošení. Přečtěte si tedy pečlivě následující článek, v němž vám poradím, jak se o mikešky správně starat.Stručně:


1) Přepírat pouze ručně.

2) Nežehlit, pouze vyvěsit.


Tip: Ještě mokrou krajku před pověšením můžete jemně natáhnout za jednotlivé cípy a vyrovnat třeba na desce stolu.


A teď s trochou omáčky:


Praní mikešekJak se nejlépe postarat o mikešky? Především příliš nedoporučuji prát mikešky v pračce. Výjimku tvoří barevné krajky, které zvládnou praní i na čtyřicítku, takže je můžete „přihodit" do klasického prádla. Hrozí ale riziko seprání a vyblednutí barvy, takže pokud zvolíte teplotu nižší, určitě neprohloupíte.

Proč tak málo? Vysvětlení je jednoduché. Ponožky, které jsou „zvyklé" prát se obyčejně s tmavým prádlem na čtyřicítku, by to samy o sobě zvládly (věděli jste ale, že správně by se většina ponožek vždy měla prát jen na 30 stupňů? Alespoň tak to mají napsáno na výrobních lístcích). Krajka je ovšem mnohem náročnější a mohla by se vám srazit.

Mikešky se díky krajce posouvají na pomyslném žebříčku péče od jednoduché k náročnější, takže doporučuji ruční praní. Zvláště u modelů s japonskou krajkou jiný způsob praní vůbec nedoporučuji. Krajka by se takto neměla srazit, potrhat a ani jinak pomačkat, protože na ni zkrátka osobně dohlédnete a postaráte se o to, aby praní proběhlo hladce.

Narovnání krajkyVyzkoušela jsem za vás (samozřejmě nedopatřením, ale aspoň vím, jak to chodí), že ani s krajkou, která se během praní v pračce srazila, nejsou mikešky na vyhození, jen musíte počítat s tím, že kraječka ztratí svou nadýchanost a zkrátí se jí délka.

Hrozí ale riziko, že to některá krajka nevydrží vůbec, takže k takovému řešení sáhněte jen v nejkrajnější situaci (například, když budou vaše ponožky tak černé, že nepoznáte jejich původní barvu, což je ovšem případ celkem nepravděpodobný, řekla bych :-).

Po vyprání krajku narovnejte, ideální je ponožky vyvěsit a krajku opatrně natáhnout a vyrovnat, takže uschne ve správném tvaru.
A pozor, hlavně NEŽEHLIT!


Zní to sice trochu složitě, ale uvidíte, že se vám tato péče vyplatí. Na závěr jen upozorňuji, že nevhodným způsobem péče o mikešky ztrácíte nejen právo na reklamaci, ale především zajímavý a neotřelý módní doplněk. A to by přece byla škoda:-)


Johanka Mikešová


Zpět
.